Doi bărbați din Neamț au murit în condiții suspecte, la Dragomirești și Secuieni. Poliția a deschis dosare penale pentru ucidere din culpă.
Două tragedii au fost înregistrate în județul Neamț în cursul zilei de 30 octombrie, autoritățile deschizând două dosare penale pentru ucidere din culpă, în urma unor decese petrecute în circumstanțe diferite.
Primul caz a fost raportat la ora 12:49, în localitatea Dragomirești, unde polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Ștefan cel Mare au fost sesizați că un bărbat de 81 de ani s-a accidentat grav în timp ce toaleta un copac din curtea gospodăriei sale.
Potrivit anchetei preliminare, în timpul lucrărilor, bătrânul s-ar fi rănit accidental cu un polizor unghiular.Deși un echipaj medical a sosit rapid la fața locului, medicii nu au mai putut decât să constate decesul.
Trupul neînsuflețit a fost preluat de Serviciul de Medicină Legală Neamț, urmând a fi stabilită cauza exactă a morții. Polițiștii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă
Câteva ore mai târziu, polițiștii din Secția Rurală Dulcești au fost alertați cu privire la faptul că un cadavru plutește pe râul Moldova.
La fața locului, echipajele de intervenție au descoperit trupul unui bărbat de 54 de ani, din comuna Secuieni. Corpul a fost, de asemenea, ridicat și transportat la Serviciul de Medicină Legală Neamț pentru efectuarea necropsiei.
Și în acest caz, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, urmând ca ancheta să stabilească împrejurările exacte în care s-a produs decesul.

