Un autotren a luat foc pe DN 2

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

Pompierii nemțeni au intervenit rapid la Tupilați pentru a stinge un incendiu izbucnit la un autotren staționat pe DN 2. Echipele de intervenție au reușit să limiteze daunele, salvând semiremorca și mare parte din încărcătură.

În satul Hanul Ancuței au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Roman cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, S.V.S.U. Războieni cu o autospecială de stingere, S.V.S.U. Tupilați și I.P.J. Neamț.

”Ajunși la locul indicat pompierii au constatat că incendiul se manifesta la semiremorca unui ansamblu de vehicule format din cap tractor și semiremorcă cu prelată în care erau legume, roșii și castraveți depozitate în cutii de carton. Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars prelata semiremorcii și cutiile în care erau depozitate aproximativ 6t de roșii. A fost salvată semiremorca și restul cutiilor cu legume”, a precizat Irina Popa, I.S.U. Neamț.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost efectul termic cauzat de frecarea mecanică ca urmare a apariției unei defecţiuni, au mai precizat pompierii. Din fericire nu au fost victime. Pe perioada intervenției, circulația pe DN 2 a fost restricționată.

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE