O depășire a unui autoturism pe DN 15B se putea termina tragic pentru trei șoferi. La fața locului a intervenit un pompier aflat în timpul liber. ”A fost un coleg de la Garda II de Intervenție Poiana Teiului ce se afla în timpul liber. El a asigurat măsuri PSI, a acordat primul ajutor și a sunat la 112”, a precizat Irina Popa, purtător de cuvânt I.S.U. Neamț.
Și polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea evenimentului rutier din localitatea Vânători-Neamț.
”În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 44 de ani, din Pipirig, conducea o autoutilitară pe DN 15B, în localitatea Vânători-Neamț, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea manevrei de depășire a unui autoturism, care se deplasa în aceeași direcție, intrând în coliziune cu un autoturism, care era angajat în efectuarea manevrei de depășire, și pe care l-ar fi proiectat într-un gard din lemn”, a precizat Andreea Atomei, I.P.J. Neamț.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătorului celui de-al doilea autoturism, un bărbat în vârstă de 39 de ani, din Vânători-Neamț, care a fost transportat la o unitate medicală.
”Cei trei conducători auto au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative”, a mai precizat reprezentantul Poliției.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

