Un bărbat beat a căzut de la etajul al III-lea al unui bloc din str.Mihail Kogălniceanu
Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului de Poliție al județului Neamț. în seara zilei de duminică, 10 august, la ora 20:40, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizați, prin apel SNUAU 112, cu privire la faptul că, o persoană a căzut de la etajul al III-lea al unui imobil, din municipiul Roman, de pe strada Mihail Kogălniceanu.

”În urma cercetărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, în timp ce bărbatul, în vârstă de 54 de ani, din Roman, se afla pe casa scării, la nivelul etajului 3, pe fondul consumului de alcool, s-ar fi dezechilibrat și ar fi căzut printre etaje, de la o înălțime de aproximativ 9 metri.
La fața locului a intervenit un echipaj medical, care a constatat decesul bărbatului.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, se precizează în comunicatul de presă al IPJ Neamț.
Intervenția echipajului SAJ a fost zadarnică
Purtătorul de cuvânt al Ambulanței Neamț, Radu Roibu, a confirmat intervenția unui echipaj de la substația din Roman. ” În data de 10 august 2025 în jurul orei 20,36 de minute, prin serviciul 112 s-a primit o solicitare pe strada Mihail Kogălniceanu, la blocul 3, prin care eram anunțați că un bărbat în vârstă de 54 de ani ar fi căzut de la înălțime, probabil de la etajul al III-lea.
La locul solicitării s-a prezentat un echipaj de urgență de la substația noastră din Roman, care a găsit pacientul în stop cardio-respirator, policontuzionat prin cădere de la înălțime. După cum au declarat martorii aflați la fața locului, persoana prezenta halenă alcoolică. S-au inițiat manevrele de resuscitare, din păcate fără rezultat.
A fost declarat decesul bărbatului, la locul solicitării, fiind lăsat în custodia polițiștilor”, a precizat Radu Roibu.
De data aceasta se pare că n-a mai existat un ”Dumnezeu al bețivilor” și bărbatul și-a pierdut viața în condiții atât de dramatice.

