Neatenția unui participant la trafic l-a costat viața pe un motociclist în vârstă de 20 ani, din aceeași localitate cu șoferul. În această seară, pompierii militari au intervenit în localitatea Doljești pentru a scoate un tânăr de sub roțile unei autoutilitare după producerea unui accident rutier, înregistrat la ora 17. 40, pe DJ 207K.  În eveniment au fost implicate o motocicletă și o autoutilitară, fără încărcătură, în care se aflau doar conducătorii auto.

La locul solicitării au ajuns cadre de la Detașamentul de pompieri Roman, S.A.J și I.P.J. Neamț. ”În urma impactului conducătorul motocicletei a ajuns sub autoutilitară. Acesta a fost scos de către echipajele SMURD și SAJ care au ajuns primele la locul evenimentului. Bărbatul în vârstă de aproximativ 20 de ani, în stare de inconștiență, a fost preluat de echipajul SAJ și ulterior transportat la spital. Conducătorul autoutilitarei, în vârstă de 49 de ani, nu a necesitat îngrijiri medicale. Un alt bărbat, în vârstă de 44 de ani, a fost asistat medical de echipajul SMURD deoarece a suferit un atac de panică”, a precizat Irina Popa, I.S.U. Neamț.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit că ”în timp ce un bărbat, în vârstă de 49 de ani, din aceeași localitate, conducea o autoutilitară pe DJ 207K, în localitatea Doljești, nu s-ar fi asigurat corespunzător la schimbarea direcției de deplasare spre stânga, intrând în coliziune cu o motocicletă condusă de un tânăr de 20 de ani, din aceeași localitate, care era angajat în depășirea autoutilitarei. Din nefericire, în urma evenimentului rutier a rezultat decesul tânărului. Conducătorul autoutilitarei a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ”, a spus Andreea Atomei, I.P.J. Neamț.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.