Consilierul USR, Cozmin Ancuța, a publicat pe pagina oficială de facebook o postare prin care acuză edilii șefi ai municipiului ca fiind vinovați de cozile interminabile de pe strada Bogdan Dragoș, de când edilii au montat un semafor la intersecția străzilor Tineretului și Bogdan Dragoș.
”O intersecție, multe cozi și un plan uitat într-un PDF
Știți intersecția Tineretului – Bogdan Dragoș? E locul unde s-a pus semaforul ăla care ne ține pe loc… la propriu. Din dorința de a reduce accidentele (și da, au fost destule), s-a pus verde-galben-roșu. Și, odată cu el, au apărut și cozile, mai ales în fața Poliției, fix unde n-ai vrea să ai trafic bară la bară.
Când s-a discutat prima dată problema, am spus că o soluție mai bună și mai simplă ar fi fost o supraînălțare a intersecției. Nici prea scumpă, nici complicată, dar eficientă: îi obligi pe șoferi să încetinească fără să oprești tot orașul.
Dar partea și mai interesantă e alta.
Zona asta, cu tot cu Smirodava și Bogdan Dragoș, era prinsă în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) al municipiului Roman. Plan făcut cu bani, analizat, aprobat… și apoi, se pare, uitat.
Conform planului, Smirodava și Bogdan Dragoș ar fi trebuit să devină sensuri unice complementare, adică să formeze un fel de <<inel>> de circulație care ar fi redus exact problemele pe care le avem azi”, a spus consilierul USR, Cosmin Ancuța, care amintește celor curioși că pot consulta acest proiect pe internet la adresa:
https://primariaroman.ro/03-12-2021-anunt-plan-de…/
Alesul local apreciază că nu „cu becuri și butoane” se poate rezolva traficul infernal din zonă.
”Uneori, o simplă ridicare de asfalt (bine gândită) poate face mai mult decât 3 culori.
Vă invit să discutăm deschis despre asta. Poate e momentul să ne uităm din nou peste planul ăla mare și să-l folosim la ceva concret, nu doar ca bibelou de sertar”, susține alesul local, care cere revizuirea situației din această zonă.
Ce spune Primăria?
La solicitarea redactorilor ”Monitorul de Roman” purtătorul de cuvânt al Primăriei, Dragoș Panait, a trimis un punct de vedere al municipalității cu privire la semaforul din intersecția Tineretului – Bogdan Dragoș
” Montarea sistemului de semaforizare din această intersecție a fost decisă în urma unui număr ridicat de accidente rutiere produse în zonă, unele soldate cu vătămări corporale grave și internări în spital, altele cu pagube materiale semnificative.
Această măsură a venit ca răspuns direct la preocupările cetățenilor și a fost luată în urma unor analize riguroase realizate de Comisia de Circulație, în colaborare cu Poliția Rutieră. Dintre toate variantele analizate, semaforizarea a fost considerată cea mai sigură și eficientă soluție, în condițiile specifice ale intersecției.
Important de menționat: de la montarea semaforului, nu s-au mai înregistrat accidente în zonă și nici situații cu risc major. Măsura a avut un efect clar de creștere a siguranței rutiere”, se precizează în răspunsul primit de noi de la oficialii din Primărie, ținând să atragă atenția că majoritatea romașcanilor au salutat această decizie, considerând-o o intervenție necesară pentru protejarea vieților și prevenirea unor tragedii.
Zonă monitorizată de Primărie
Sistemul este monitorizat constant de către administrația locală și Poliția Rutieră, pentru a evalua impactul asupra traficului și a ajusta timpii de așteptare.
”În paralel, continuăm eforturile de creștere a siguranței rutiere prin alte proiecte și campanii, precum <<Pe două roți, dar în siguranță!>>, adresată utilizatorilor de biciclete și trotinete.
De asemenea, sunt în curs mai multe proiecte de infrastructură rutieră care urmăresc fluidizarea traficului și siguranța tuturor participanților.
Până la începerea noului an școlar, vom analiza în continuare toate aspectele legate de funcționarea acestui semafor și, împreună cu Poliția Rutieră, vom identifica cele mai bune soluții pentru o circulație cât mai fluentă, fără a face compromisuri în privința siguranței”, a mai adăugat Dragoș Panait .

