S-au realizat probele de rezistență ale podului de la Luțca

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

Joi, 5 iunie, la exact trei ani de la prăbușirea podului de la Luțca (Sagna), care asigura traversarea râului Siret, Consiliul Județean Neamț a anunțat finalizarea reconstrucției acestuia. Noul pod a fost realizat de un alt constructor, SC DANLIN XX, iar în această zi au fost efectuate testele de rezistență.

Conform proiectului de execuție, podul are o lungime totală de 216 metri liniari, fiind format din trei deschideri centrale de câte 40 de metri, o deschidere marginală spre Sagna, de 31 de metri, și o deschidere spre satul Luțca, de 25 de metri. Valoarea totală a investiției este de 33,742 milioane de lei.

„Așa cum am spus încă de la preluarea mandatului de președinte al Consiliului Județean, pentru mine reconstrucția acestui pod peste râul Siret a fost o adevărată provocare. Podul a fost reconstruit, iar în cursul zilei de 5 iunie se fac testele de rezistență. Am așteptat documentele de verificare a construcției, realizate de Inspectoratul de Stat în Construcții Neamț, acesta fiind unul dintre pașii legali obligatorii înainte de recepție”, a declarat președintele CJ Neamț, Dan Vasilică Harpa, pentru Monitorul de Roman.

Amintim că prăbușirea vechiului pod – consolidat de firma Darcons, deținută de fostul vicepreședinte al Consiliului Județean, Romică Rotaru – a fost unul dintre cele mai mediatizate eșecuri ale mandatului președintelui fugar al PSD Neamț, Ionel Arsene, aflat la acea vreme în fruntea CJ Neamț.

Podul peste râul Siret face legătura între municipiul Roman și mai multe localități din zona metropolitană: Doljești, Sagna, Bâra, Boghicea și Slobozia. Absența acestuia a obligat navetiștii la un ocol de peste 10 kilometri prin Gâdinți, fapt ce a dus la scumpirea biletelor de transport pentru elevi, părinți care lucrează în Roman, cadre didactice și alți navetiști.

Articole similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img
spot_img

RECENTE