REGES–ONLINE înlocuiește REVISAL – Termen limită pentru angajatori: 30 septembrie 2025

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

Noutăți importante, în domeniul relațiilor de muncă

Serviciul comunicare al ITM Neamț aduce la cunoștința presei locale faptul că la data de 30 septembrie 2025 se împlineşte termenul limită până la care angajatorii trebuie să se înregistreze în REGES–ONLINE şi, totodată, să completeze toate elementele contractelor individuale de muncă, active la data accesării Registrului, care nu se regăsesc în sistemul informatic REVISAL.

Începând cu data de 1 octombrie 2025, aplicaţia REVISAL nu va mai fi disponibilă.

Aceeași sursă face cunoscut faptul că nerespectarea obligaţiei privind înregistrarea în REGES–ONLINE, până la data de  30 septembrie 2025, se sancţionează cu amendă de la 15.000 lei la 20.000 lei, precum și faptul că necompletarea tuturor elementelor contractelor individuale de muncă active de la data la care se aplică noul sistem, respectiv cele care nu se regăsesc în REVISAL, până la data de 30 septembrie 2025, se sancţionează  cu amendă de  la 5.000 lei la 10.000 lei, conform sursei citate.

 Este bine de știut

REGES-ONLINE este noua platformă web a Inspecției Muncii din România, care înlocuiește vechea aplicație Revisal și funcționează ca un portal digital integrat pentru gestionarea electronică a Registrului General de Evidență a Salariaților (REVISAL).

Platforma permite angajatorilor să transmită online datele despre contractele de muncă: încheiere, modificare, suspendare, încetare și nu mai necesită instalarea unor aplicații locale. Noul sistem de raportare este accesibil de pe orice dispozitiv prin intermediul unui cont online securizat.

REGES-ONLINE este noua versiune digitală a Registrului General de Evidență a Salariaților care înlocuiește vechea aplicație Revisal.

Potrivit prevederilor Hotărârii de Guvern nr.295/2025  toți angajatorii din România vor trebui să folosească platforma REGES-ONLINE pentru evidența salariaților.

De menționat și faptul că potrivit specialiștilor,  noua aplicație electronică REGES  aduce și  o serie de noutăți importante , precum cele referitoare la: completarea exclusiv online a datelor, accesul direct al angajaților la propriile informații de muncă.

Conform prevederilor legislative,  toți angajatorii au obligația de a se înregistra în platforma REGES-ONLINE până la data de 30 septembrie 2025.

Registrul General de Evidență a Salariaților(REGES)  este sistemul informatic centralizat administrat de Inspecția Muncii pentru evidența contractelor de muncă și se accesează la adresa: www.reges.inspectiamuncii.ro.

Noua aplicație înlocuiește complet vechea aplicație  REVISAL  oferind o modalitate modernă și eficientă de gestionare a datelor salariaților.

Cine poate utiliza REGES?

Sistemul informatic se adresează, în primul rând, angajatorilor care sunt obligați de lege să transmit datele, dar în egală măsură sistemul poate fi consultat și de salariați care au posibilitatea de a accesa informațiile ce îi privesc. În aceeași măsură, orice instituție implicată în domeniul relațiilor de muncă are acces la informațiile oferite de noua platformă.

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE