După votarea moțiunii de cenzură de marți, 5 mai, prin care 281 de parlamentari au înlăturat Guvernul Ilie Bolojan, redactorii „Monitorului de Roman” au contactat reprezentanții unora dintre formațiunile politice din Neamț pentru a le afla opinia despre criza politică declanșată. Răspunsurile conturează un peisaj fragmentat, iar interesant e că vocile rămân disonante chiar și atunci când partidele lor par să meargă în aceeași direcție: PNL și USR anunță retragerea în Opoziție, dar din motive și cu nuanțe diferite, în timp ce AUR își revendică un rol decisiv și pune condiții pentru orice formulă de guvernare.

PNL: „Vrem să trecem în Opoziție și nu mai vrem alianță cu PSD”

Deputatul PNL de Neamț Adrian Ciobanu ne-a vorbit despre deciziile luate în ședința Biroului Politic Național (BPN), care s-a desfășurat pe parcursul a șase ore, la Palatul Parlamentului.

„Încă de acum două săptămâni PNL-ul a decis ca în situația în care PSD-ul a ales să arunce țara în criză, punând umărul la dărâmarea Guvernului din care făcea parte, să nu mai guverneze alături de această formațiune politică și să nu mai facă o altă alianță cu social-democrații. În cursul serii de marți, 5 mai, după votarea moțiunii de cenzură, într-o ședință a BPN, care a durat 5-6 ore, a fost reconfirmată această hotărâre tranșantă. Ba, mai mult, având în vedere aritmetica parlamentară, PNL având doar 14% din mandatele din Parlament, a decis să treacă în Opoziție. Din punctul nostru de vedere, existând 281 de voturi care au dorit căderea Guvernului, PSD trebuie să-și asume și responsabilitatea aruncării țării în această criză politică, cu grave repercusiuni economice”, a declarat Adrian Ciobanu.

Întrebat dacă se numără printre aleșii care vor retragerea PNL de la guvernare, deputatul nemțean a confirmat: „Cei de la PSD au 120 de parlamentari. În aceste condiții au obligația ca împreună cu partenerii de la AUR și de la celelalte formațiuni politice, care au votat moțiunea de cenzură, nu au decât să formeze un nou Guvern și să meargă la Cotroceni și cu o propunere de prim-ministru.”

Despre poziția primarilor liberali din Neamț, Ciobanu spune că a discutat cu aproximativ 20 dintre ei, care consideră că Opoziția „va prinde bine” unui partid puternic erodat de măsurile tranșante și impopulare. Deputatul a dat asigurări și pe partea administrativă: autoritățile publice locale nu vor avea de suferit în privința proiectelor aflate în derulare, întrucât acestea nu sunt condiționate de fonduri guvernamentale, ci atribuite pe criterii de eligibilitate, iar finanțările europene nu depind de trecerea PNL în Opoziție.

În privința unui eventual Executiv minoritar, deputatul a fost categoric: „Exclud întoarcerea PSD la guvernare, dar, în același timp vom fi prezenți la Palatul Cotroceni, la toate rundele de consultări. Și președintele Nicușor Dan știe că PNL este consecvent în deciziile luate. Aseară, în BPN, am mandatat pe președintele Ilie Bolojan, pe vicepreședinți și pe secretarul general al PNL, pentru a-l informa pe președinte că vrem să trecem în Opoziție și nu mai vrem alianță cu PSD. Forțarea intrării la Guvernare a unui Executiv minoritar ar fi un act incorect, la această dată. România are nevoie de un Guvern susținut de o largă majoritate parlamentară pentru a-i asigura funcționarea. Nu este adevărat ceea ce au vehiculat televiziunile că vicepremierul Cătălin Predoiu este persoana care vrea să-și asume conducerea unui alt Guvern, din care să facă parte tot: PNL, PSD, USR, UDMR.”

Ciobanu a respins și scenariile vehiculate din interiorul partidului: „Adevărul e că au existat colegi care au spus că PNL poate rămâne doar într-un guvern pro-european. Toată lumea prezentă la ședința BPN a spus că PSD, care este «artizanul» răsturnării Executivului Ilie Bolojan, împreună cu AUR, să rămână să guverneze cu aceștia. Asta e și opinia vicepreședintelui Cătălin Predoiu.”

AUR: „Marea victorie e aceea că am scăpat de un Guvern malefic”

Senatorul de Neamț Sorin Lavric (AUR) tratează căderea Executivului drept reușită majoră a partidului său, vorbind despre „cea mai mare înfrângere politică” suferită de un Guvern.

„Este pentru prima oară când am avut de jucat un rol covârșitor la prăbușirea acestui Guvern, care a împins pe români la limita răbdării. Marea victorie e aceea că am scăpat de un Guvern malefic. Susțin acest lucru pentru că taxele și impozitele ar fi trebuit puse mai întâi corporațiilor străine, care scot din țară miliarde de euro, fără să plătească impozit în România. Guvernul Bolojan s-a rezumat doar la a suge pe românii din păturile nevoiașe. Vorbim de: pensionari, studenți, veterani de război și chiar de magistrați. S-a procedat într-un mod antiromânesc.

Dar cel mai scandalos lucru care se petrece e cel legat de programul SAFE de care se tot vorbește în ultima vreme, contract prin care Guvernul Ilie Bolojan a împrumutat 15 miliarde de euro de la UE. Scandalos e faptul că mai mult de jumătate din această sumă pleacă în Germania, la Rheinmetal AG Dusseldorf. Din păcate acești bani nu sunt destinați dezvoltării industriei militare din România.

Interesant este și faptul că acționarii acestei companii nu sunt nemți, ci un fond de investiții, Black Rock. (n.r. – vezi explicații privind acționariatul Black Rock la finele textului). Acest lucru înseamnă iarăși o îndatorare a țării, până peste cap, din cauza acestui guvern incompetent. Asta în timp ce țara se îndreaptă spre criză economică profundă și intrarea țării în categoria Junk, când investitorii se retrag”, susține Sorin Lavric.

În privința unei eventuale intrări la guvernare, senatorul nemțean afirmă că AUR nu va accepta decât în două variante: nominalizarea ca premier a lui Călin Georgescu — pe care îl numește „un fenomen de fascinație colectivă” — sau organizarea de alegeri anticipate până în toamnă. Întrebat cum și-ar mai permite România un nou rând de alegeri, Lavric susține că ar costa mai puțini bani decât ceea ce trimite România în Ucraina.

Senatorul merge mai departe și sugerează că președintele Nicușor Dan ar fi primit ordine exacte de la Bruxelles. „Noi, cei de la AUR, suntem considerați de președinte drept ciumați. Un guvern minoritar este o soluție in extremis și totul depinde de ceea ce se va negocia la Cotroceni. Trebuie să nu fie luate în serios declarațiile PNL-ului și USR-ului pentru că nu-și vor permite să piardă toți prefecții, subprefecții și șefii de la instituțiile descentralizate. Pe de altă parte, un guvern minoritar nu va conveni nici PNL-ului și nici USR-ului. Singura condiție pe care o impunem pentru a sprijini un eventual guvern minoritar e un angajament de organizare a alegerilor anticipate și desemnarea ca prim-ministru a lui Călin Georgescu”, a spus Sorin Lavric.

Senatorul a evidențiat că AUR are „foarte multe persoane competente”, precum profesorul universitar Petrișor Peiu sau sociologul Dan Dungaciu, și a vehiculat și nume de posibili premieri tehnocrați — Anca Dragu, fără a exclude nici revenirea pe scaunul de prim-ministru a lui Dacian Cioloș.

Întrebat unde se află, în toată această poveste, interesul românului plătitor de taxe și impozite, Lavric a răspuns tăios: „Românii se găsesc într-o stare de pauperitate greu de imaginat. Omul sărac a ajuns la disperare și nimeni nu este interesat de problemele lui. Toate formațiunile politice sunt pline de oameni demagogi și dispuși să-și vadă doar de interesele lor.”

USR: „Rămânem alături de un PNL reformator”

Președintele USR Neamț, omul de afaceri Marcel Iacob, a confirmat pentru „Monitorul de Roman” că formațiunea sa va urma un traseu similar cu cel al liberalilor — chiar dacă tonul e altul.

„Din păcate era de așteptat ca cei de la PSD să-și dea mâna cu politicienii de la AUR pentru a dărâma Guvernul din care au făcut parte. E de necrezut că acum nu au nicio soluție. Pare a fi doar o răzbunare politică pe premierul demis, din cauza măsurilor tranșante și reformatoare. Aseară, în forurile de conducere ale USR, s-a decis, cu unanimitate de voturi, să rămânem alături de un PNL reformator. Se impune și să ne coordonăm în acest sens, următoarele decizii politice. Acest lucru este valabil și pentru județul Neamț. Până la instalarea unui nou Guvern vom rămâne în cel existent, care nu mai poate lua decât măsuri limitate, adică acelea de a administra minimal destinele țării. Din punct de vedere tehnic vor exista consultări la Cotroceni și se va vedea care partide vor putea forma o nouă majoritate în cele două camere ale Parlamentului. În același timp este la fel de adevărat că aritmetica parlamentară nu arată deloc bine. Ar trebui ca cei 281 de deputați și senatori, care au votat moțiunea, să-și asume și viitoarea guvernare, evident împreună cu AUR.

Nu neg că Guvernul Bolojan a făcut și greșeli, poate atunci când a început reformele cu majorarea taxelor și impozitelor. Realitatea e că atunci cei de la PSD au fost de acord și s-au inflamat doar în momentul în care Guvernul a umblat la privilegiile sinecuriștilor”, a declarat Marcel Iacob.

Liderul USR Neamț recunoaște că în toate instituțiile — ministere, instituții descentralizate, societăți aparținând diverselor structuri — s-a instalat o degringoladă totală, menită să destabilizeze și mai mult țara.

Vocile celor trei rămân, până la urmă, disonante. Ciobanu vorbește la rece despre aritmetică parlamentară și responsabilitate instituțională; Lavric e în registru pamfletar, cu un Guvern „malefic” și un președinte care primește „ordine de la Bruxelles”; Iacob, mai aproape de tonul PNL, dar lăsând să se vadă și o frustrare a unui antreprenor față de „degringolada” din administrație. PNL și USR ajung în același loc — Opoziția — pe drumuri diferite, iar AUR își negociază prețul, cu Călin Georgescu drept condiție. Ce urmează depinde de consultările de la Cotroceni și de o aritmetică parlamentară care, deocamdată, nu oferă o majoritate clară.

N.r. — Rheinmetall AG

Companie germană cu sediul la Düsseldorf, listată din martie 2023 la indicele DAX al Bursei de la Frankfurt. Cei mai mari acționari instituționali (raportări 2025): BlackRock — cca. 7%, Goldman Sachs — cca. 5%, Morgan Stanley — cca. 4,4%, Vanguard — cca. 4%, UBS Asset Management — cca. 3%, Fidelity — cca. 2,8%. Investitorii de retail dețin circa 59% din acționariat. (Sursă: rheinmetall.com – Investor Relations.)