Nouă persoane cercetate pentru trafic de droguri de risc și mare risc, precum și pentru constituirea unui grup infracțional organizat, au fost eliberate sub control judiciar în urma unei decizii definitive a Curții de Apel Bacău. Cinci inculpați rămân în continuare în arest preventiv.
Într-o declarație de presă, primarul Dan Laurențiu Leoreanu afirma că ”nu doar peștii mici” ar trebui investigați ci și capii rețelelor de trafic de droguri. Primarul de Roman este fost președinte al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională din Camera Deputaților.
Decizie definitivă în dosarul grupării din Neamț
Curtea de Apel Bacău a admis pe 9 mai 2025 contestațiile formulate de Olteanu Iulian-Michael, Pogar Ion, Dorneanu Ștefan, Iovu Daniel Ștefan, Dior Cristian Emanuel, Bogdan Ioan Marian, Trandafir Davis, Stoica Ioan Roberto și Awad Bejan Omar-Amza. Cei nouă vor fi cercetați sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, până pe 7 iulie inclusiv.
Măsura a fost luată după ce Tribunalul Neamț decisese inițial arestarea lor preventivă în dosarul nr. 778/103/2025, instrumentat de DIICOT – Biroul Teritorial Neamț.
Ce fapte le sunt imputate inculpaților
Potrivit anchetatorilor, pe parcursul anului 2025, inculpații ar fi vândut în mod repetat canabis și substanța cristalină 2-MMC către consumatori din județul Neamț. Aceștia ar fi acționat în cadrul unei rețele bine structurate de criminalitate organizată, implicată în distribuirea de droguri de risc și mare risc, inclusiv cocaină, MDMB-BINACA, MDMB-4en-PINACA și MDMB-BUTINACA.
Cinci inculpați rămân în arest preventiv
Contestațiile formulate de Olaru Bogdan Iulian, Gheorghe Alin, Dociu George Adrian, Mareș Vasile și David Ana Maria au fost respinse de instanță. Aceștia rămân în arest preventiv și au fost obligați să plătească câte 500 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare.
Măsuri stricte pentru cei eliberați
Cei nouă inculpați eliberați trebuie să respecte condițiile impuse de controlul judiciar, precum prezentarea la poliție, interdicția de a părăsi țara și interdicția de a contacta martorii din dosar. Orice încălcare a acestor obligații poate duce la înlocuirea măsurii cu arest la domiciliu sau arest preventiv.
Rețineri în lanț, percheziții în Neamț și Galați
În data de 28 aprilie 2025, au fost puse în aplicare 17 mandate de percheziție domiciliară în județele Neamț și Galați. Cu această ocazie, au fost ridicate peste 100 de grame de substanță vegetală, 24 de plicuri zip-lock, fragmente de țigarete artizanale, substanțe cristaline, cântare de precizie, grindere, pistoale cu aer comprimat și sume de bani în lei și valută.
A doua zi, pe 29 aprilie, 14 persoane cu vârste între 18 și 40 de ani au fost reținute pentru 24 de ore. Procurorii au înaintat propuneri de arestare preventivă pentru 15 persoane. Printre acestea se află un profesor de sport și un sportiv de la CSM Roman.
Colaboratori ai grupării, implicați în trafic independent
Ancheta a mai scos la iveală că alte 11 persoane, neafiliate grupului infracțional, dar aflate în relație de colaborare cu membrii acestuia, ar fi procurat, deținut și vândut droguri și substanțe psihoactive în județele Neamț și Galați. Dozele erau vândute cu sume cuprinse între 50 și 200 de lei.
Sprijin din partea structurilor de combatere a criminalității
Acțiunea DIICOT a fost desfășurată cu sprijinul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, al Inspectoratului de Poliție Județean Neamț și al jandarmilor din județele Neamț și Galați.
Pe toată durata procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform prevederilor Codului de procedură penală.

