Joi dimineață, la ora 08:47, pompierii au fost solicitați, prin apel la 112, să intervină în comuna Poiana Teiului, județul Neamț, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autocar aflat în mers pe DN 15.
În autocar se aflau 43 de persoane, toate de naționalitate sârbă, care s-au autoevacuat în siguranță înainte de sosirea echipajelor de intervenție. Nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale.

La fața locului au intervenit forțe și mijloace din cadrul Gărzii nr. 2 de Intervenție Poiana Teiului, cu sprijinul polițiștilor din cadrul IPJ Neamț.
Incendiul, care s-a manifestat la compartimentul motor al autocarului, a fost localizat și lichidat rapid. Cauza probabilă a incendiului a fost un scurtcircuit electric.

