În fiecare mandat există o serie de aleși locali, care, la un moment dat, renunță la funcția de consilier local, pentru care au candidat din parte vreunei formațiuni politice.
Lucian Micu, președintele PSD Roman, a făcut pe pagina oficială de facebook un anunț, prin care îi mulțumește social-democratului Vlad Octavian Rădăuceanu, pentru activitatea depusă în Consiliul Local Roman și anunță demisia sa din legislativul local.
„Vlad Octavian Rădăuceanu, colegul nostru din PSD, a renunțat la funcția de consilier local. Am discutat cu acesta și, împreună cu întreaga echipă, i-am înțeles decizia.
Chiar dacă nu a fost ușor să renunțe la această răspundere pe care și-a dorit-o și îndeplinit-o cum trebuie, va face un pas în spate, dar va rămâne alături de echipa PSD. Îl apreciez pe Vlad și pentru această decizie matură.
Locul lui Vlad Rădăuceanu în Consiliul Local va fi luat de Ovidiu Marian Oprea, un alt tânăr care mi s-a alăturat mie și echipei PSD în campania din urmă cu un an. Și, în tot acest timp, a confirmat faptul că este o persoană responsabilă, calculată și implicată.
Nu am nicio îndoială că va prinde repede tot ceea ce ține de legislația din administrația locală și am încredere că, împreună cu ceilalți consilieri locali social democrați, se va asigura că romașcanii vor beneficia de proiecte bune pentru întreaga noastră comunitate.
Nu pot decât să-i mulțumesc lui Vlad Rădăuceanu pentru munca depusă până acum și să-i urez lui Ovidiu Oprea mult succes”.
Consiliul Local Roman este format din 21 de consilieri locali, din care 8 PNL, 8 PSD, 2 USL, 2 AUR și 1 SOS. Prima demisie din CL Roman, absolut neașteptată, a fost a USR-istului Alexandru Radu Băncescu, înlocuit în CL de colegul său Alin Buzdugan.
O experiență onorantă, dar la care unii renunță mult prea ușor
Fără a explica cauza demisiei sale, consilierul Vlad Rădăuceanu, a notat, la rândul său, pe pagina oficială de facebook:”A fost o experiență care m-a onorat, m-a provocat și m-a responsabilizat în fața comunității din care fac parte.
Le mulțumesc mult colegilor din partid pentru încredere și susținere, colegilor consilieri pentru dialog și colaborare, și, mai ales, cetățenilor care au ales, prin vot, să susțină echipa PSD. Fiecare întâlnire, fiecare dezbatere, fiecare pas făcut împreună a avut un rost.
Decizia de a demisiona din funcția de consilier local nu înseamnă o retragere din viața comunității, ci o reașezare a priorităților.
Rămân aproape de echipa din care fac parte, cu aceeași determinare, cu același respect pentru oameni și pentru binele comun.
Mulțumesc pentru tot ce a fost. Privesc înainte cu luciditate, seninătate și încredere în sensul fiecărei etape din parcursul meu”, a spus Vlad Rădăuceanu.

Secretarul Consiliului Local, Gheorghe Carnariu, urmează să îndeplinească procedurile legale de întocmire a dosarului de validare a următorului consilier local, care se pare că vor fi de durată, ținânt cont de circuitul hârtiilor: PSD-Secretariat Primărie, Judecătoria Roman.

