Pompierii nemțeni atrag atenția populației asupra 𝐝𝐢𝐨𝐱𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐛𝐨𝐧 𝐚𝐜𝐮𝐦𝐮𝐥𝐚𝐭 𝐢̂𝐧 𝐛𝐞𝐜𝐢𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐚𝐮 𝐬𝐩𝐚𝐭̧𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐢̂𝐧𝐜𝐡𝐢𝐬𝐞 𝐮𝐧𝐝𝐞 𝐦𝐮𝐬𝐭𝐮𝐥 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐩𝐮𝐬 𝐥𝐚 𝐟𝐞𝐫𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐭! Atenționarea vine după ce anii trecuți au fost înregistrate decese din cauza acestui proces.
Pentru a evita cazurile de intoxicaţie, populației i se recomandă:
- nu puneţi mustul la fermentat în spaţii închise fără căi de aerisire;
- nu intraţi în încăperile în care fierbe vinul, fără a asigura o ventilaţie corespunzătoare;
- anunţaţi pe cineva că veţi intra într-o astfel de încăpere;
- verificaţi concentraţia de oxigen din încăperea în care intraţi, prin aprinderea unei lumânări. În cazul în care se va stinge, înseamnă cu nu există suficient oxigen;
- sunt mai susceptibili de a se intoxica cei cu probleme respiratorii, cardiace, neurologice.
- nu intraţi în încăperea în care există deja o victimă fără echipament de protecţie pentru că este posibil să vă intoxicaţi şi dumneavoastră;
- sunaţi la 112 în orice astfel de situaţie.


