Două femei rănite într-un accident produs la Horia.
Șoferul vinovat nu a păstrat distanța în trafic
Un accident rutier s-a produs marți, 22 octombrie, în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 15D, în localitatea Horia.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Neamț, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizați despre producerea evenimentului rutier, iar la fața locului au stabilit primele concluzii.
Din verificările efectuate, s-a constatat că un bărbat de 55 de ani, din Ruginoasa, care conducea un autoturism pe direcția Roman–Piatra Neamț, nu ar fi păstrat o distanță corespunzătoare față de autoturismul din față, condus de un bărbat de 47 de ani, din Horia.
Impactul a fost inevitabil, iar cele două mașini au fost serios avariate.
În urma coliziunii, două femei – pasagere în cele două autoturisme – cu vârste de 44 și 60 de ani, au fost rănite, fiind preluate de echipajele medicale și transportate la spital pentru îngrijiri.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative, ceea ce exclude consumul de alcool ca factor al producerii accidentului.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate împrejurările în care s-a produs accidentul, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

