„Deschide poarta, om bun” – primul concert de sărbători la „Carmen Saeculare”
Neamț – Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț deschide seria evenimentelor artistice dedicate sărbătorilor de iarnă cu concertul „Deschide poarta, om bun”, care promite să aducă magia colindelor tradiționale în sufletele nemțenilor.
Evenimentul va avea loc miercuri, 10 decembrie 2025, de la ora 18:00, la sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț, iar intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
Concertul reunește trei ansambluri folclorice apreciate:
- Ansamblul de cântece populare „Nemțișorul”, al Școlii Populare de Artă, coordonat artistic de profesorul Laurențiu Marian;
- Ansamblul folcloric „Floricică de la munte”, al Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare”, sub direcția artistică a Dediliei Popovici;
- Ansamblul de muzică tradițională „Icoane moldave”, al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț, pregătit muzical de Delia Stoian-Irimie și Ioana Munteanu.
Programul va cuprinde colinde autentice și tradiții de iarnă, oferind publicului un spectacol încărcat de emoție și spiritualitate, perfect pentru perioada sărbătorilor. Organizatorii evenimentului sunt Consiliul Județean Neamț, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț și Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț.
Un început de lună magic, în care tradiția și muzica se împletesc pentru a readuce atmosfera autentică a Crăciunului în inimile nemțenilor.

