Colegii au încercat să-l salveze

Deces la locul de muncă în Roman – anchetă a Poliției și ITM Neamț (ACTUALIZARE)

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

ACTUALIZARE

Circumstanțele în care s-a produs accidentul mortal la Agrana

Așa cum  deja au consemnat redactorii ”Monitorului de Roman”, în cursul zilei de marți, 21 octombrie, pe platforma industrială a unei societăți de industrializare a sfeclei de zahăr , ambulanța TIM- SMURD cu medic,  a fost solicitată, prin apel la 112,  în jurul orelor 17,00,  de către colegii de muncă, pentru a interveni la un bărbat în vârstă de 49 de ani, căruia i se făcuse rău.

Directorul medical al Spitalului Municipal de Urgență (SMU) din Roman a declarat pentru ”Monitorul de Roman”: ” Echipajul TIM SMURD cu medic a fost solicitat să intervină pentru acordarea asistenței medicale la un angajat al societății AGRANA în vârstă de 49 de ani, căruia i se făcuse rău. Pacientul era căzut și se afla în stop cardio-respirator. S-a procedat la intubarea pacientului, i s-a făcut masaj cardiac extern, a fost defibrilat , i s-a administrat adrenalină prin perfuzie. Din păcate după aproximativ 50 de minute pacientul n-a răspuns manevrelor de resuscitare și medicii au fost nevoiți să declare decesul, urmând ca pacientul să fie preluat de colegii de la Medicină Legală în vederea efectuării necropsiei” .

Conform legislației, polițiștii chemați la fața locului au anunțat și Inspectoratul Teritorial de Muncă. Purtătorul de cuvânt al  ITM, Elvis Sîsîna, a precizat faptul că, inspectorii de muncă au preluat cazul și în termem de 15 zile vor întocmi raportul. ”Angajatorul a comunicat evenimentul nefericit la ITM Neamț. Fiind vorba despre un accident soldat cu moartea victimei( la locul de muncă n.r) inspectorii de muncă vor culege date pentru a stabili toate circumstanțele în care bărbatul a murit. Dosarul va cuprinde  datele culese de inspectorii de muncă de la instituțiile cu rol de anchetă: Poliție, CPU Roman, ISU, Medicină legală”, a declarat Elvis Sîsîia, purtătorul de cuvânt al I.T.M. Neamț.

(Flora Ordean)

Tragedie la locul de muncă în Roman – un bărbat de 49 de ani și-a pierdut viața luni seară, în fața colegilor.

La data de 21 octombrie a.c., în jurul orei 17:53, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizați prin apel 112 de către un bărbat de 59 de ani, care a anunțat că un coleg manifestă probleme respiratorii grave.

Până la sosirea echipajelor medicale, angajații au încercat să îi acorde primul ajutor și au aplicat manevre de resuscitare, însă, din nefericire, bărbatul, în vârstă de 49 de ani, din Roman, a fost declarat decedat de către medicii sosiți la fața locului.

Conform procedurilor legale, au fost anunțați reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Neamț, iar corpul neînsuflețit a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Neamț pentru efectuarea necropsiei și stabilirea cauzei exacte a morții.

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, urmând ca ancheta să stabilească dacă decesul a survenit în legătură cu activitatea profesională sau pe fondul unei afecțiuni medicale preexistente.

Autoritățile urmează să comunice concluziile investigațiilor după finalizarea raportului medico-legal și a verificărilor efectuate de ITM Neamț

(Xenia Dumitriu)

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE