Medicii au decis transferul la București  a copilului de 12 ani, care în această după amiază s-a electrocutat în Gara CFR Târgu Neamț, după ce a urcat pe un vagon să faca un selfy. Un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere din cadrul Detașamentului Târgu-Neamț va acționa pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la aterizarea și decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Cetatea din orașul Târgu-Neamț. Elicopterul va prelua băiatul în vârstă de 12 ani în vederea transportului la Spitalul Grigore Alexandrescu din București”, au transmis pompierii nemțeni.

 

Doi frați au vrut să facă o fotografie pe un tren staționat în Gara CFR din orașul Târgu-Neamț. Distracția se putea termina tragic. Unul dintre frați a ajuns la spital cu arsuri pe o suprafață mare a corpului. 

În era rețelelor sociale, dorința de a impresiona cu imagini spectaculoase îi poate determina pe unii tineri să își riște viața. Dincolo de un selfie aparent „perfect”, se ascunde un pericol real și imediat: 27.000 de volți circulă prin firele electrice de deasupra trenurilor, suficient pentru a opri o inimă în fracțiuni de secundă, chiar și fără contact direct. Curentul poate sări prin aer, iar tragedia se produce într-o clipă.

”În jurul orei 15:40, prin apel la 112 a fost anunțat faptul că doi copii s-au urcat pe un vagon de tren staționat în Gara din orașul Târgu-Neamț. La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Târgu-Neamț, SAJ și IPJ. Ajunse la locul indicat, forțele de intervenție au constatat că un copil în vârstă de aproximativ 12 ani care s-a urcat pe vagonul trenului a fost electrocutat. Băiatul, cu arsuri pe o suprafață mare a corpului, a fost preluat de un echipaj de la SAJ și transportat la spital. Celălalt copil nu prezinta leziuni”, a transmis Irina Popa, I.S.U. Neamț.

În 2022, la nivelul județului Neamț, pompierii au fost demarată o campanie de informare „Selfie în siguranță”,  ca urmare a unor evenimente petrecute în anul 2021, în municipiul Roman. Atunci, 4 adolescenți au suferit arsuri din cauza urcării pe vagoanele de tren în dorința de a-și face un selfie memorabil.

Campania s-a dorit a fi o continuare a campaniilor anterioare desfășurate la nivel național:

  • ,,Selfie-ul pe tren nu ia like-uri, ia vieți”,
  • ,,Atenție! Selfie-ul pe tren ucide!
  • ,,RISC – Siguranța nu e un joc de noroc!”

Acțiunea a avut ca scop atragerea atenției asupra riscurilor majore generate de urcarea pe trenurile sau vagoanele staționate, dezafectate ori aflate în depouri, precum și asupra pericolului de electrocutare prin apropierea de liniile de înaltă tensiune.

Pentru o mai bună înțelegere a acestor pericole, și polițiștii desfășoară o campanie de informare pe această temă, anul trecut fiind distribuite materiale informative ce ilustrează simbolic efectele electrocutării și consecințele dramatice ale unor astfel de comportamente riscante.

Recomandări pentru tineri:
  • nu urcați pe vagoane, locomotive sau alte instalații din gări, depouri sau zone feroviare;
  • -păstrați o distanță de siguranță față de liniile de înaltă tensiune – curentul poate produce electrocutare chiar și fără atingere directă;
  • -nu încercați să realizați fotografii sau filmări în zone interzise ori periculoase;
  • -respectați semnele și avertismentele din stațiile CFR și din apropierea căilor ferate;
  • -alegeți locuri sigure și autorizate pentru activități recreative sau fotografii.
Nici o fotografie nu merită să îți pui viața în pericol!

Tânăr de 17 ani electrocutat pe un vagon de marfă în triajul gării din Târgu-Neamț