Razie amplă a poliției în Neamț

Controale rutiere și intervenții, 468 de sancțiuni și 31 de permise reținute

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

Acțiuni în forță ale polițiștilor: bilanț intens în Neamț, în doar 48 de ore

Polițiștii din județul Neamț au desfășurat, în ultimele 48 de ore, o serie de acțiuni ample pentru prevenirea faptelor antisociale și creșterea siguranței publice, intervenind la nu mai puțin de 76 de evenimente, dintre care 63 au fost sesizate de cetățeni prin apel la 112.

Potrivit datelor oficiale, în urma controalelor și verificărilor efectuate, oamenii legii au aplicat 468 de sancțiuni contravenționale, dintre care 213 au fost avertismente scrise.

Permise reținute și sancțiuni în trafic

Un accent deosebit a fost pus pe siguranța rutieră. Polițiștii au constatat o infracțiune la regimul circulației pe drumurile publice și au reținut 31 de permise de conducere. Dintre acestea, 26 au fost pentru depășirea limitei legale de viteză, unul pentru conducere sub influența alcoolului, iar alte 4 pentru diverse abateri rutiere.

De asemenea, au fost retrase 11 certificate de înmatriculare, în urma constatării unor nereguli tehnice sau administrative.

Intervenții în cazuri de violență domestică

În cadrul intervențiilor la sesizările privind violența domestică, polițiștii au emis 4 ordine de protecție provizorii, pentru prevenirea unor situații cu potențial ridicat de risc.

Acțiune amplă pe DN 15, în sistem RELEU

O acțiune de amploare s-a desfășurat și în data de 19 aprilie, în intervalul orar 13:00 – 17:00, în sistem RELEU, pe DN 15, cu participarea structurilor rutiere din toate cele cinci județe traversate de acest drum național.

În cadrul operațiunii au fost implicați polițiști din cadrul Serviciului Rutier Neamț și din toate formațiunile rutiere ale Inspectoratului de Poliție Județean Neamț, fiind instituite 5 filtre în zonele cu risc rutier ridicat.

Pe durata acțiunii au fost efectuate aproximativ 54 de testări pentru depistarea consumului de alcool sau substanțe interzise, fără a fi înregistrate rezultate pozitive.

Totodată, nu au fost constatate infracțiuni rutiere, ceea ce indică o conduită responsabilă din partea conducătorilor auto verificați.

Pentru alte abateri contravenționale au fost aplicate 78 de sancțiuni, majoritatea pentru depășirea vitezei legale.

În urma controalelor tehnice, polițiștii au dispus retragerea certificatelor de înmatriculare în cazul a 5 autovehicule cu defecțiuni, au reținut un permis de conducere și au retras un set de plăcuțe de înmatriculare.

La acțiune au participat și specialiști din cadrul Registrului Auto Român, care au sprijinit verificările tehnice ale autovehiculelor.

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE