Din nou, alte și alte contre politice, la Săbăoani
Ne-a atras din nou atenția, războiul politic interminabil de la Săbăoani, unde de ani de zile continuă răfuielile între tabăra PSD-AUR și restul membrilor CL: ”Dreapta Unită” ( PMP și PNL). De data aceasta subiectul e adus ”la zi”, pe seama proiectului de hotărâre privind organizarea ”Zilelor comunei Săbăoani”, proiect contestat vehement de partidele de Opoziție.
Reprezentantul Opoziției, consilierul Eugen Cobzaru, unul dintre cei mai vocali aleși, aflat în conflict și cu administrația locală actuală, îi aduce o serie întreagă de acuzații primarului Florin Vârgă, legat în principal de refuzul acestuia de a renunța la ”Zilele Comunei” Săbăoani.
De menționat că am discutat inițial cu primarul comunei Florin Vârgă, în baza unor postări făcute de Eugen Cobzaru pe pagina oficială de facebook, motiv pentru care vom prezenta întâi punctele de vedere ale edilului șef și ulterior ale consilierului nemulțumit, din cauza faptului că abia ulterior am intrat în posesia numărului său de telefon.
Ce acuzații i se aduc primarului Eugen Cobzaru?
În primul rând este vorba despre un proiect de hotărâre prin care consilierii locali ai puterii și primarul nu vor să renunțe la ”paranghelia” de Zilele comunei din luna august.
”Prin Hotărârea 39 din luna mai a fost aprobată suma de 155 mii lei ( 31 mii euro) pentru ”Ziua comunei Săbăoani” din 10 august și nu înțeleg de ce primarul, după cum îmi spuneți, declară că e vorba de 3 zile și nu de una.
Spun asta pentru că atunci când a inițiat acel proiect,” …primarul nu a participat la ședința CL, așa cum nu participă, de mai bine de 6 luni, la nici o ședință. Nu vine să ne explice nici un proiect, ci îl delegă pe viceprimarul Lucian Țurcanu, care ,de câte ori este întrebat despre conținutul proiectelor, nu știe să răspundă spunând că e proiectul primarului. Repet: sunt 6 luni de când primarul nu a trecut prin CL să ne dea explicații!”
Noi am vrut să știm ce activități intră în această sumă uriașă, dar nu am avut cu cine sta de vorbă.
Trebuie reținut și faptul că la ultima ședință a fost vorba de o rectificare bugetară de 2,5 milioane euro și nu a avut cine să ne răspundă la întrebări.
Presa știe că toate punctele mele de vedere sunt pertinente atunci când le ridic în ședință, pentru că nu vreau decât să apăr interesele comunei, așa cum trebuie să facă un partid de Opoziție.
În această situație punctuală am propus să renunțăm la petreceri pe bani publici, așa cum fac toate localitățile din țară, în aceste vremuri grele, când este criză economică și lumea strânge cureaua, când semenii noștri și-au pierdut casele din cauza inundațiilor.
Prin proiectul nostru, care sper să treacă, am propus ca toți banii aceștia să-i folosim în a cumpăra materiale de construcții și a le duce în zona sinistrată, pentru a se construi o căsuță acolo.
De altfel Ziua comunei, care este undeva în septembrie, e doar o găselniță de câțiva ani, încoace folosită de primarii PSD pentru a face bani, pentru interese personale.
Dacă proiectul nu va trece, din păcate, nu vom putea face altceva decât să arătăm oamenilor adevărul și despre acest lucru”, a precizat Eugen Cobzaru.
Ce răspunde primarul în chestiunea ”Zilele comunei”?
Primarul, Florin Vârgă, își justifică atitudinea susținând că nu e vorba de decizia sa, ci de una a consilierilor locali majoritari. ” Ziua comunei nu poate fi amânată din cauza faptului că achizițiile sunt făcute în proporție de 80% și nu putem risca, ca în baza contractelor încheiate, să fim dați în judecată și să plătim penalizări.
O zi a comunei nu înseamnă PARANGHILIE cum o numiți, ci e un prilej de activități culturale, de care comunitatea are nevoie pentru a dăinui în timp.
Nu vorbim aici doar de o activitate oarecare, ci de mai multe zile de manifestări intense, cu mare încărcătură culturală: vineri, 8 august avem o proiecție de film în aer liber; sâmbătă 9 august, va fi un concert la orgă în Biserica SFÂNTUL MIHAIL ARHANGHELUL, urmat de o discotecă în aer liber, cu muzică retro, activități care vor continua cu un campionat de fotbal, ce se va termina. Echipa noastră joacă cu alte echipe din localitățile vecine.
Duminică, 10 august va avea loc programul artistic cu talente locale și solista Viorica Macovei, acompaniată de orchestra BOT GROS de la Chișinău.
Activitățile se vor încheia marți, 12 august, cu un cros pentru copii. Vedeți, deci, că este antrenată întreaga comunitate”, a spus primarul Florin Vârgă, care a subliniat că are cunoștință de faptul că președintele Daniel Harpa a vorbit doar de anularea manifestărilor care țin de ”Carmen Seculare” nu și de cele finanțate din bugetul local.
Primarul recunoaște că nu poate participa la toate ședințele de CL
” E adevărat că nu pot participa la toate ședințele de Consiliu Local, dar asta din diverse cauze obiective: fie am fost plecat în delegații la CJ, fie la București, fie am fost în concediu de odihnă, ca acum câteva săptămâni.
Voi discuta cu majoritatea consilierilor locali, care vor și decide și în funcție de aceasta vom proceda în consecință.
Din discuția internă pe care am avut-o cu majoritatea consilierilor, aceștia au spus că și în situația în care nu vom organiza zilele comunei, vom dirija acești bani spre ceva util localității noastre: un loc de joacă, o parcare.
Și susțin acest lucru și pentru faptul că noi, ca și comunitate, ne-am făcut datoria față de sinistrați. În cursul zilei de 30 iulie a plecat spre zonele sinistrate un camion cu 7,5 tone de produse și suma de 3000 lei, deci ca și localitate am fost empatici cu suferințele acelor oameni.
Cât privește inepția că din acești bani s-ar putea construi o căsuță, amintiți-vă că a mai făcut un partid (AUR) marketing politic și s-a văzut ce a ieșit”, a precizat social democratul Florin Vârgă.
Alte și alte acuzații
Eugen Cobzaru aflat în conflict, așa cum se știe, și cu administrația locală anterioară a primăriței Valeria Dascălu (PSD), susține că la Săbăoani actualul primar ar fi luat ”năravurile” Valeriei Dascălu, ”ca demn urmaș al acesteia”.
”Talentele locale de care tot spune primarul sunt câțiva copii de la Clubul copiilor unde lucrează fratele său, care este lăutar și pe care l-a încadrat la club, unde este și ansamblul ”Izvorașul” în care joacă și fata lui.
La ACOR, unde este președinte executiv Valeria Dascălu, sunt angajate nevasta și cumnata sa, afirmă Eugen Cobzaru. Edilul șef îi dă replica ”Acestea sunt încadrate acolo cu mult timp înainte de a fi eu numit primar sau a avea intenția de a candida”, susține primarul Florin Vârgă.
”Din punctul meu de vedere există o serie de interese pe care le apără primarul PSD”
Eugen Cobzaru aduce acuzații și în cazul facturilor uriașe, pe care cetățenii din Săbăoani, inclusiv el, le-a primit de la compania ”ApaServ”, susținând că ar exista și aici un interes al Primăriei, de a acoperi greșelile companiei ”ApaServ”.
” Și eu sunt în cauză și mă judec cu ApaServ. În ultimii doi ani (2023-2024) s-a lucrat la sistemul de canalizare și asfaltare. Primarul a spus, verbal, oamenilor să se racordeze la canalizare și apă pentru că nu va mai fi posibil, ca după ce străzile se vor asfalta să se spargă asfaltul.
Oamenii au făcut acest lucru și acum s-au trezit cu facturi între 35 milioane până la 110 milioane lei de familie. În plus compania a refuzat să preia rețeaua în jumătate de sat și treaba acolo o face tot Primăria, fie prin oamenii ei, fie prin firme angajate.
Dumneavoastră, ca om de presă, cu state vechi, știți că eu am dovezi înregistrate și nu mint, și le voi folosi (inclusiv în instanță n.r)”, a concluzionat ”rebelul” consilier, care face și acuzații ce țin de o serie de ”interese”, probabil materiale, ale primarului.
Alte răspunsuri ale primarului și consilierului răzvrătit
Problemele de la ApaServ sunt parțial adevărate și zilele acestea vor fi rezolvate, spune primarul Florin Vârgă.
”Consilierul Eugen Cobzaru se află și el în litigiu cu ApaServ pentru că s-a branșat fraudulos.
Nu e adevărat că ApaServ nu-și face treaba și că noi le-o facem (treaba ApaServ n.r). Am discutat și astăzi cu cei de la ApaServ și am aflat că astăzi vor ajunge la Săbăoani primele 45 de facturi (ce vor fi returnate oamenilor din care li se vor scade banii – n.r).
Nu se pune problema ca operatorul să nu ia în primire rețeaua de canalizare, care este conformă. Este adevărat că o parte dintre investiții sunt ale UAT-ului, pe programul <<Anghel Saligny>>și că alte două rețele sunt făcute pe banii comunității.
Trebuie cunoscut și următorul aspect: ApaServ conlucrează cu cei de la ApaVital de la care cumpără apă de la Timișești, ce intră în stația de clorinare de la Săbăoani și aici este clorinată și distribuită populației noastre.
Ori într-o lună în care ApaVital a vândut cantitatea X(să zicem 1000 m/cubi) tot atâta apă se facturează. Pentru serviciul pe care îl face compania de folosire a stației de epurare, opinia mea este că cei de la ApaServ nu au făcut nici un abuz pentru că atunci când au ajuns în teren au descoperit că există branșamente pe străzile unde rețeaua a fost dată în folosință în urmă cu 10-12 ani.
În această situație nu înțeleg supărarea acestor concetățeni”, a mai spus primarul Florin Vârgă, care a dorit să afle răspuns și la întrebarea: ”Dacă tot îl doare sufletul pe domnul Cobzaru de sinistrați câți bani a dat la colecta făcută de Primărie? Și mai e un răspuns de dat: eu am interese, exact cât le are el la magazinul unde în atâția ani de zile nu a avut niciodată vreun angajat cu carte de muncă !”.
Ca în orice ”duel democratic”, Eugen Cobzaru îi răspunde și la ultima întrebare: ”Am dus 10 cutii cu haine pe care le-am predat viceprimarului. De ce nu l-a întrebat pe acesta?”.
Primarul are conștiința împăcată și, zice, că e ”doar o victimă”
Florin Vârgă recunoaște că are și el, ca și predecesoarea sa, Valeria Dascălu, trei dosare, aflate acum, în cercetare, la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bacău, ca urmare a reclamațiilor de abuz în serviciu pe care i le-a făcut ”veșnicul său rival politic” .
” Este adevărat că am și eu 3 dosare pe care <<le-am moștenit>> de la doamna Valeria Dascălu. E o răfuială politică între ei, despre niște plăți pe care eu în baza contractului le-am continuat doar. Eu am conștiința împăcată. Consider că sunt șicane, de la un om care vrea să facă rău comunității. Nu cred că el sau altcineva poate să nege proiectele făcute de mine în această comună într-un mandat: peste 12 km rețea canalizare; 10 km. asfalt, 7 milioane investiții în școli( dotarea acestora cu mobilier, table videografice, modernizarea lor); finanțare piste de biciclete, 1 centru aport voluntar, 2 blocuri cu finanțare europeană, contract pentru un parc fotovoltaic de 400 KW, proiecte pentru 2 stații de încărcare pentru mașini electrice(finanțare europeană), 2 proiecte în programul ”Școli sigure și sănătoase”, 1 centru respiro cu finanțare europeană și 1 proiect pentru ”îngrijiri la domiciliu”, tot cu finanțare europeană”, a concluziționat edilul șef al comunei.

