Vineri, 16 ianuarie, a fost deconectat de la sistem din cauza unor scăpări de gaze

Blocului T1, scara A, din Piatra Neamț are gaz metan

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

În jurul orei 14:00, reprezentanții Delgaz Grid au informat Instituția Prefectului județului Neamț că deficiențele identificate fuseseră remediate, iar alimentarea cu gaze a blocului T1, scara A, a fost reluată.

Azi dimineață, prefectul județului Neamț, Adrian Bourceanu, s-a deplasat la fața locului, împreună cu șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență Neamț, gen. Mihai Ciprian Mitrea, pentru evaluarea situației și coordonarea măsurilor necesare. Situația a fost tratată drept una de urgență, având în vedere amplasarea imobilului între Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț și o stație de alimentare cu carburanți, precum și numărul mare de locatari afectați, aproape 100 de persoane. O altă întrebare apare, care este situația în scara B?

La fața locului au avut loc discuții cu reprezentantul firmei Trans Asist, Cristian Muraru, care a precizat că ”alimentarea cu gaze naturale nu a fost reluată deoarece, în urma verificărilor și lucrărilor efectuate luni, 19 ianuarie, au fost identificate 20 de puncte cu scăpări de gaze, iar alte patru puncte au fost descoperite în cursul dimineții de marți, 20 ianuarie. Aceste constatări au impus prelungirea perioadei în care imobilul a rămas fără serviciu de încălzire”. 

Începând de vineri, 16 ianuarie 2026, blocul T1, scara A, de pe strada Orhei din municipiul Piatra-Neamț a rămas fără alimentare cu gaze naturale, ca urmare a identificării unor scurgeri pe instalația comună. Furnizarea a fost sistată preventiv, iar reluarea acesteia a fost condiționată de efectuarea verificărilor tehnice și a lucrărilor de remediere, conform procedurilor în vigoare. Conform informațiilor furnizate de reprezentanții firmei Trans Asist, foarte puțini proprietari de apartamente aveau montate detectoare de gaz, așa cum prevede legea, fiind obligatorii. 

Prefectul județului Neamț a menținut legătura cu Delgaz Grid, care a transmis că reluarea furnizării gazelor naturale urma să fie realizată imediat după finalizarea reviziei și a lucrărilor de remediere. În jurul orei 14:00, reprezentanții Delgaz Grid au informat Instituția Prefectului că deficiențele identificate fuseseră remediate, iar o echipă se afla în deplasare pentru reluarea alimentării cu gaze a blocului T1, scara A, în cursul după-amiezii.

”Instituția Prefectului Județului Neamț a monitorizat permanent situația și a subliniat importanța respectării tuturor procedurilor tehnice și de siguranță, în special în cazul unor imobile amplasate în zone cu potențial de risc ridicat”, a transmis prefectul județului Neamț.

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE