Plecarea la cele veșnice a fostului președinte Ion Iliescu, la vârsta de 95 de ani, este, evident, subiectul zilei și nu se putea să nu fie abordat și de redactorii cotidianului Monitorul de Roman. Am rugat, pentru început, pe doctor în istorie, Elena Preda, să vorbească despre omul politic Ion Iliescu și rolul acestuia în istoria post-decembristă.
„Ion Iliescu rămâne una dintre cele mai controversate și influente figuri politice ale României ultimelor decenii. El este perceput de memoria colectivă ca un lider al TRANZIȚIEI de la comunism la democrație.
Personajul are și un loc ambivalent, deoarece e perceput ca unicul garant al stabilității într-o perioadă tulbure a istoriei recente. Pe de altă parte, a fost perceput, de către foarte mulți, ca fiind o piedică în calea reformelor autentice.
Acest lucru, eu, ca istoric, îl susțin și astăzi.
Cum va rămâne Ion Iliescu în cărțile de istorie?
Ion Iliescu a fost primul președinte ales al României și a condus țara timp de 3 mandate.
În același timp, toată lumea știe că a fost un colaborator apropiat al lui Nicolae Ceaușescu, chiar dacă, începând cu anul 1970, a început să se distanțeze de politica dictatorului. După 1990 apare ca o figură reformistă. Cu toate acestea, el rămâne un PERSONAJ istoric legat de vechile structuri ale regimului abolit în 1989.
Poate cea mai neagră perioadă din istoria recentă, legată de numele lui Ion Iliescu, este cea care aduce în discuție MINERIADELE din 1990 și 1991, când minerii din Valea Jiului au fost aduși la București pentru a reprima protestele din Piața Universității. Aceste episoade au afectat puternic imaginea României în lume și au adus și acuzații de autoritarism într-o democrație aflată la începuturile sale.
Cu toate acestea, Ion Iliescu este responsabil și de introducerea primei Constituții democratice în România, în 1991. Este din ce în ce mai clar că Ion Iliescu s-a aflat undeva la jumătatea drumului dintre autoritarism și democrație. Introducerea noii Constituții în 1991 a asigurat o anumită stabilitate socială în România, ținând cont că perioada respectivă a fost marcată de incertitudini, de incapacitatea noastră de a înțelege ce însemna democrația și ceea ce înseamnă să trăiești într-o democrație reală și nu una ideală. Mai trebuie spus și faptul că foarte mulți susținători ai lui Ion Iliescu spun că România nu a picat, după căderea socialismului în URSS, în raza de influență a Rusiei, așa cum s-a întâmplat în fostele republici sovietice.
Această TRANZIȚIE a avut loc tocmai datorită lui Ion Iliescu. Personal, cred însă că politica lui Ion Iliescu a încetinit instalarea în România a unei democrații autentice și această tranziție incompletă, de care vorbeam, are urmări nefaste până în zilele noastre.
Subiectul Iliescu nu este închis și el rămâne o figură emblematică a României, pentru unii un factor de echilibru important, dar și un exponent al tranziției spre valorile europene. Dar… Dumnezeu să-l odihnească în pace!”
Ion Iliescu și apropierea sa de județul Neamț
Semnatara acestor rânduri era, în 2004, redactor la postul de televiziune ROMTV (astăzi ROMANTV), care avea studioul în Casa de Cultură a Sindicatelor din Roman, undeva într-un subsol, sub scena sălii de spectacole.
Era campanie electorală și Ion Iliescu a venit la Roman să-l susțină pe Dan Ioan Cărpușor, care candida pentru fotoliul de primar. Îmi amintesc că am moderat acea emisiune, în care fostul președinte Ion Iliescu l-a susținut pe social-democratul Dan Ioan Cărpușor, care a și fost ales edil-șef de către romașcani.
Ieșit din politică, Dan Ioan Cărpușor și-a reamintit că a avut o discuție importantă pentru el, care s-a ținut la Hanul Ancuței. Timp de 10 minute, Ion Iliescu i-a dat sfaturi care i-au fost utile, iar concluzia acestuia a fost: „Era un om extrem de cald, apropiat de oameni, un bun sfătuitor”, a rezumat fostul primar al Romanului.
Ion Iliescu avea convingerea că România trebuie să adopte o Constituție după modelul celei din Suedia
Ion Bivolaru, fost deputat și fost președinte al PSD Neamț, a declarat pentru Monitorul de Roman că a avut și el foarte multe de învățat de la fostul președinte Ion Iliescu.
„Personal, apreciez prezența lui Ion Iliescu în viața politică a României.
A fost un factor de echilibru în perioada aceea nenorocită de tranziție, de la comunism la capitalism. Trebuie să recunosc că am învățat foarte multe lucruri de la omul Ion Iliescu.
În opinia mea, principala sa calitate era modul în care știa să comunice. Eram pe atunci deputat în Parlamentul României și se lucra la elaborarea Constituției (în comisia condusă de Antonie Iorgovan – n.r.).
Deși era președinte, Ion Iliescu a avut mai multe întâlniri cu noi și ne-a dat o serie de sugestii. Știa să discute și niciodată nu-și impunea ideile, ci aducea argumente în tot ceea ce făcea. Avea multe puncte de vedere în ceea ce a însemnat parcursul democratic al țării.
De fiecare dată insista că lumea trebuie să o ia pe o anumită cale, spre Vest. Era convins că României i se potrivește cel mai bine tipul de Constituție din Suedia. Îmi aduc aminte că liberalii și țărăniștii erau vehement împotriva unei asemenea direcții, iar singura lor preocupare era cunoscutul Restitutio in integrum.
Cert este că de la Ion Iliescu au avut de învățat toți politicienii de după 1990”, a spus Ion Bivolaru.
Ion Iliescu la Roman
În cartea autobiografică Orizont după Orizont, scrisă de Alexandru Radu Timofte și coordonată de regretatul jurnalist și scriitor Alexandru Mihăilă, există detalii legate de prezența lui Ion Iliescu la Roman, în mai multe rânduri.
La pagina 72 a cărții, regretatul senator și ulterior director al SRI povestește despre modul în care a ajuns la București, în capitala țării, fiind ales senator.
„Când am ajuns la București mă simțeam, țin minte, aidoma celui care îmbracă o haină nouă și se simte oarecum stingherit, până se acomodează cu ea. Aveam o nouă funcție și o nouă responsabilitate despre care nu știam nimic, iar lucrul acesta îmi crea o stare emoțională destul de accentuată…
Am descins în sala Omnia, unde urma să aibă loc prima întâlnire a parlamentarilor post-revoluționari. Aici aveam să-l întâlnesc pe domnul Ion Iliescu pentru a treia oară în decursul vieții de până atunci. Numai că, de data aceasta, spre deosebire de întâlnirile de la Iași, amândoi ne situam pe poziții diferite față de cele din anii trecuți: domnia sa era președintele României, iar eu eram senator de Neamț.
Președintele Iliescu ne-a vorbit, în câteva cuvinte, despre importanța, dar mai ales despre uriașa responsabilitate de parlamentar pe care, de acum, o aveam. Apoi ne-a spus în ce loc și în ce fel ne vom desfășura activitatea, după care a precizat că primele și cele mai importante obiective erau: elaborarea Constituției și elaborarea unor legi pentru crearea instituțiilor noi ale statului”, a povestit Alexandru Radu Timofte.
Coroană de flori din partea lui Ion Iliescu la moartea directorului SRI, Radu Timofte
Un eveniment de care romașcanii își amintesc este decesul, în 19.10.2009, al directorului SRI, Alexandru Radu Timofte, din cauza unei leucemii păcătoase. La înmormântarea acestuia, în cimitirul din satul Horia, în care se născuse, printre sutele de coroane depuse la mormântul acestuia, se afla și una uriașă, trimisă de Ion Iliescu.
Dumnezeu să-i odihnească în pace pe amândoi!


