Una dintre laturile cele mai importante ale educației care trebuie făcută copiilor este și aceea a respectului pentru un mediu curat.
”Astăzi, luni, 25 august. echipa Compartimentului de Mediu din cadrul Primăriei Municipiului Roman, alături de 14 tineri voluntari din cadrul Complexului de Servicii FAMILIA MEA, au participat la o amplă acțiune de ecologizare pe malul râului Moldova, în zona Bazar – Puntea „Cotu-Vameș”.
Le mulțumesc tuturor celor implicați pentru spiritul civic și pentru grija față de mediul înconjurător. Astfel de acțiuni arată că, împreună, putem contribui la un oraș mai curat și mai frumos.
La final, tinerii voluntari au fost recompensați cu acces gratuit la Ștrandul Municipal Roman, ca semn de apreciere pentru efortul și implicarea lor.
Așa cum am spus încă de la începutul anului, mă țin de cuvânt: organizăm constant acțiuni de ecologizare, de educație și de implicare civică, pentru ca Romanul să devină un oraș mai curat și mai bine îngrijit.
Mulțumesc echipei din Compartimentul Monitorizare Mediu pentru coordonare și tuturor celor care au făcut posibilă această acțiune!”, a consemnat pe pagina oficială de facebook, primarul Dan Laurențiu Leoreanu.

