Accident rutier pe E85, depășire periculoasă

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

Accident rutier grav la Tețcani în care au fost implicate 3 autovehicule, iar o femeie din Republica Moldova a ajuns la spital.  În această dimineață,  prin apel la 112, a fost anunțat un accident rutier pe E 85, în comuna Gherăești. În accidentul rutier au fost implicate un autotren, o autoutilitară și un autoturism în care se aflau patru persoane. La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție din cadrul S.V.S.U. Gherăești, Detașamentului de Pompieri Roman și I.P.J. La sosirea forțelor de intervenție toate persoanele erau ieșite din autovehicule. O femeie a primit îngrijiri medicale de la un echipaj de la S.A.J. Suceava ce se afla în trecere, ulterior fiind preluată și transportată de către echipajul SMURD la CPU Roman”, a precizat Clarisa Jinga, ISU Neamț.

Polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizaţi despre producerea unui accident rutier, pe DN 2, soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Aceștia au constatat faptul că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 61 de ani, din județul Bacău, conducea o autoutilitară pe DN2, în afara localității Tețcani, ar fi inițiat manevra de depășire a unui ansamblu auto, moment în care un autoturism care se afla angajat în efectuarea manevrei de depășire ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu ansamblu auto, ulterior părăsind partea carosabilă. În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a unei pasagere, din Republica Moldova, pasager în ultimul autoturism. Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative, a precizat Ramona Ciofu, I.P.J. Neamț. Traficul în zonă a fost restricționat aproximativ 30 minute.

Cercetările continuă în cadrul unui dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE