Accident rutier la Gherăești, se circulă pe un fir (ACTUALIZARE)

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

Neacordarea de prioritate este cauza accidentului rutier produs pe DN 2-E 85, în satul Gherăeștii Noi din comuna Gherăești. Polițiștii se află la fața locului pentru cercetări, iar traficul rutier se desfășoară pe un singur fir. În accidentul rutier au fost implicate un autotren și un autoturism în care se aflau doar conducătorii auto.

La ora 08.30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru descarcerarea unuia dintre șoferi, fiind dislocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Roman – o autospecială de descarcerare grea, o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD și I.P.J. Neamț.

”Ajunși la locul indicat pompierii au constatat că în interiorul autoturismului se afla o persoană încarcerată, în stare de semiconștiență. Cu ajutorul echipamentelor specifice s-a acționat pentru scoaterea victimei din autoturism. După ce a fost extrasa din autoturism, victima a fost predată echipajului SMURD. Bărbatul în vârstă de aproximativ 65 de ani a fost transportat la CPU al Spitalului Municipal Roman. Pompierii au acționat și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor și pentru curățarea carosabilului de elementele rezultate în urma accidentului rutier”, a precizat Irina Popa, ISU Neamț.

În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, ”în timp ce un bărbat, în vârstă de 60 de ani, din Urecheni, conducea o autoutilitară pe DN2-E85, în localitatea Gherăeștii Noi, n-ar fi acordat prioritate de trecere unui camion, intrând în coliziune cu acesta.  În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea bărbatului de 60 de ani, care a fost transportat la o unitate medicală. Ambii participanți la trafic au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative. În cauză, continuăm cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, a transmis reprezentantul I.P.J. Neamț.

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE