Istoria Seminarului Teologic Roman

167 de ani de învățământ teologic la Roman – istorie și tradiție

Publicat pe:

ULTIMA ORĂ

DREPTUL LA NEUITARE…

167 de ani de învățământ teologic la Roman: sept.1858 – sept. 2025.

Pr .dr. Florin Țuscanu, lector universitar la Universitatea din Bălți, Republica Moldova, în rubrica ”Dreptul  la Neuitare”  reamintește faptul că în luna septembrie a acestui an se împlinesc 167 de ani de învățământ teologic în urbea mușatină.

”Primele școli catehetice înființate în Episcopia Romanului, în perioada 1845 -1846, au fost cele din capitalele de județ din cuprinsul Eparhiei: Roman, Bacău, Focșani, Tecuci și Covurlui.

În anul 1858 s-a ivit un moment prielnic, atunci când ministrul Cultelor si instrucțiunilor, D.A.Cantacuzino, îndeamnă și sprijină totodată pe locțiitorul de episcop al Romanului – NECTARIE Hermeziu – să înființeze și la Roman un Seminar Teologic, numind ca director al acestei instituții pe protoiereul Dimitrie Matcaș.

In septembrie 1858, arhiereul Nectarie, a făcut slujba de sfințire a apei și a binecuvântat noul Seminar teologic din Roman, în prezența autorităților locale, deschizând astfel cursurile scolii teologice romașcane.

Au trecut 167 de ani și Seminarul a activat, cu mici întreruperi până astăzi, având permanent binecuvântarea și sprijinul ierarhilor acestei străvechi eparhii, iar Seminarul a dat Bisericii și țării, personalități de marcă și generații de elită pentru slujirea sfintele altare și a altor instituții ale țării”, spune pr. dr. Florin Țuscanu, care publică și o fotografie cu arhiereul Nectarie, cel care a deschis cursurile seminarului de la Roman.

Părintele Florin Țuscanu mai postează  și fotografii după câteva manuale din secolul al XIX-lea, pe care învățau seminariștii romașcani.

 

Articole similare

spot_img
spot_img

RECENTE